Kripto HaberleriBlockchainRusya'nın En Büyük Bankası Sberbank, Blockchain Alanında Önemli Bir Adım Attı!

Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank, Blockchain Alanında Önemli Bir Adım Attı!

Takip et

Rusya’nın en büyük bankası ve çoğunluk hissesi devlete ait olan Sberbank, kendi Blockchain tabanlı platformunda ilk dijital finansal varlık transferini gerçekleştirdi.

Sberbank, Blockchain Tabanlı Platformunda İlk Transfer İşlemini Gerçekleştirdi

Haberi bugün duyuran Sberbank, akıllı sözleşme tabanlı bir Blockchain platformu başlattığını ve yan kuruluşu SberFactoring ile bu platform üzerinde ilk işlemi gerçekleştirerek üç ay vadeli 1 milyar Ruble (yaklaşık 15 milyon $) ihraç ettiğini söyledi.

Bankanın yönetim kurulu başkan yardımcısı Anatoly Popov yaptığı duyuruda şunları söyledi:

“Platformun hayata geçirilmesi ve bankamızın operatör statüsü kazanması, bankamızın birçok biriminin Rusya Merkez Bankası ile yakın işbirliği içinde yürüttüğü ekip çalışmasının bir sonucudur.”

Popov, Sberbank’ın 2018 yılında faaliyete geçen Blockchain laboratuvarı tarafından yürütülen araştırmaların artık endüstriyel iş çözümlerine dönüştürüldüğünü de sözlerine ekledi:

“Dijital ortam, finansal araçların ihraç sürecini önemli ölçüde hızlandırıp basitleştirdiği ve piyasaya giriş eşiğini düşürdüğü için platformumuzun iyi bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.”

Sberbank’ın Blockchain platformu sınırlı sayıda kullanıcı için pilot tarzda çalışıyor, ancak yakında bankanın tüm kurumsal müşterileri platforma bağlanabilecek.

İlgili Haber
Rusya, Sberbank'a Dijital Varlık Çıkarma Ve Takas Etme Lisansı Verdi

Geleceğe yönelik olarak banka, platformunda daha fazla finansal varlık türünü piyasaya sürmeyi de planlıyor.

Geçtiğimiz ay, Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB’nin yan kuruluşu VTB Factoring, fintech şirketi Lighthouse ile ortaklaşa ilk nakit destekli dijital finansal varlık işlemini gerçekleştirmişti.

Rusya’da geçtiğimiz yıl kripto paraların tamamen yasaklanmasına dair birtakım tartışmalar yaşanmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları