HaberlerKripto Para

Rusya’nın Ödemelerde Kripto Para Kullanımına Merkez Bankası’ndan Onay Çıktı!

Rusya Merkez Bankası kripto paraların ödemelerde kullanımını tartışıyor.

Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin değeri ve sağladığı özgürlük anlaşılmış olsa da bazı ülkeler buna mesafeli yaklaşmaya devam ediyor.

Son günlerde gelen haberlerden de anlaşılacağı üzere ABD ve batılı ülkelerin yaptırımları ile karşı karşıya kalan Rusya’nın tek çıkışının kripto para birimleri olduğu tartışılıyor.

Rusya’da pek çok otorite uluslar arası ödemelerde kripto para kullanılmasını isterken Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Ksenia Yudayeva kripto paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yudayeva bugün yaptığı açıklamada, merkez bankasının uluslar arası ödemeler için kripto paraların kullanımına izin vermeye açık olduklarını ancak bakış açılarının değişmediğini söyledi.

“Prensip olarak, uluslar arası işlemlerde kripto para birimi kullanımına itiraz etmiyoruz.

Ancak Rusya’da kripto para birimlerinin daha geniş bir kullanım durumunun hem ülkenin finansal altyapısı için hem de yatırımcılar için bir tehdit olacağı konusundaki fikrimiz değişmedi.

Ülkemizde bu risklerin oldukça büyük olabileceğine inanıyoruz.”

Her ne kadar Rusya Merkez Bankası yetkilisi ödemelerde kripto para kullanımına karşı olmadıklarını söylese de ülkede bir süredir devam eden kripto para regülasyon çalışmaları sırasında merkez bankası “kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğini” savunuyordu.

Ancak Rusya hükümeti aynı fikirde değil. Zira Rusya Maliye Bakanlığı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “kripto para birimlerinin uluslar arası ödemelerde kullanılmasına izin verilmesi uygulanan Batı yaptırımlarının etkisine karşı Rusya’ya yardımcı olacaktır.” demişti.

İlgili Haber
Rusya'dan Yeni Kripto Para Açıklaması! Beklenen Haber Gelecek Mi?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu