BitcoinHaberler

SEC Bir Bitcoin ETF’si Hakkında Daha Karar Verdi!

SEC, spot bir Bitcoin ETF'sine sıcak bakmadığını söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 2021 yılı içerisinde Bitcoin vadeli işlem ETF’sine onay verdikten sonra hem spot Bitcoin ETF başvurusu hem de Bitcoin vadeli işlem ETF başvurusunun sayısında artış oldu.

SEC, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’si (BTF) gibi iki Bitcoin vadeli ETF’sine onay verdi ve bu iki ETF Ekim ayında işlem görmeye başladı.

Ancak spot Bitcoin ETF’sine sıcak bakmayan SEC, bu konudaki fikrini değiştirmeyerek yatırım firması Kryptoin’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.

Kryptoin, 2019 yılında da bir ETF başvurusu yapmış ve yine ret kararı almıştı.  SEC yaklaşık bir ay önce de VanEck’in spot Bitcoin ETF’sini reddetmişti.

SEC Başkanı Gary Gensler daha önceki açıklamalarında spot bir Bitcoin ETF’si yerine Bitcoin vadeli işlem ETF’sini tercih ettiğini belirttiğinden, Kryptoin’in ETF başvurusunu reddetmesi SEC’den beklenen bir hareketti.

SEC Aralık ayı başlarında WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF’sini riskli bulduğundan bahisle reddetmişti. SEC yaptığı açıklamada yatırımcıları “manipülatif” eylemlerden korumak için reddetmenin gerekli olduğunu ifade etmişti.

Spot Bitcoin ETF’sini isteyen büyük firmalardan biri olan Grayscale geçtiğimiz günlerde SEC’e Bitcoin ETF’erini reddedetme kararını sorguladığı bir mektup göndermişti.

Grayscale bu mektubunda SEC’in spot bir Bitcoin ETF’sini onaylamamasının federal yasaları ihlal ettiği savunarak SEC’in ret kararlarını keyfi ve adaletsiz bulduğunu söylemişti.

İlgili Haber
Grayscale'den SEC'e Bitcoin ETF Mektubu! "Ret Kararınız Keyfi ve Adaletsiz!"
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu