Bitcoin

TCMB, Kripto Paralarla İlgili Kafa Karışıklığını Gidermek İçin Yeni Açıklama Yaptı

TCMB, 15 Nisan gecesinde yayınlanan yönetmeliğe dair yeni bir açıklama yaptı.

15 Nisan gecesinde Resmi Gazete üzerinde yayınlanan yönetmelik, kripto para sektöründe geniş çaplı bir paniğe neden oldu.

Kripto paraların aracı kurumlar üzerinden alınıp satılması veya kripto paralarla alışverişin tamamen yasaklanması, şu an için bu paniğin artmasına neden oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise bu sabah itibarıyla konu hakkında daha detaylı bir açıklama yayınladı.

İlgili Haber  Dikkat: Bankaların Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Borsalarına Aracılık Etmesi Yasaklandı Mı?

TCMB’den Kripto Para Regülasyonları İle İlgili Yeni Açıklama

TCMB, aslında bu regülasyonun neden getirildiğini ve böyle sert bir yasağın uygulanmasının neden zorunlu olduğunu şu şekilde açıkladı:

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.”

TCMB bu açıklama ile aslında tüketiciyi korumaya ve mağduriyeti daha oluşmadan engellemeye odaklı bir tutum sergilediğini ortaya koymakta.

Yine de bu yasağın bankaları kapsayıp kapsamayacağı ve bankaların bu durumda nasıl hareket edeceği konusunda yaşanan belirsizlik, yatırımcıların tepkisini çekmekte. Ancak genel algı bankaların bu durumdan etkilenmeyeceği yönünde.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
17 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu