BitcoinHaberlerKripto Para

Ukrayna Merkez Bankası’ndan Bitcoin Kararı!

Ukrayna merkez bankası yeni sermaye kısıtlamaları getirdi.

Şubat ayından bu yana Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna savaşın getirdiği ekonomik zorluklarla mücadele etmeye devam ediyor.

Sıkıyönetimin ilan edildiği ülkede, Ukrayna Merkez Bankası (NBU) sıkıyönetim sırasında sermaye çıkışlarını önlemek için yeni önlemler aldığını açıkladı.

Ukrayna halkı ve askeri için toplanan kripto para bağışlarıyla uzun süre gündemde kalan Ukrayna, kripto para alımlarına da sınırlamalar getirdi.

Yeni sınırlamalara göre Ukraynalıların ulusal para birimi Grivna (UAH) ile kripto para satın almaları yasaklandı.

Ukrayna halkının artık Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini sadece yabancı para birimiyle satın almalarına izin verilecek.

Kripto para satın alımlarına parasal limit de getirildi. Aylık toplam alımlar 100.000 UAH yani 3.300 dolar ile sınırlandırıldı.

Elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri gibi işlemlerin yanı sıra kripto satın alımlarını da yarı nakit işlemlere dahil eden NBU, yarı nakit işlemlerin ülkeden verimsiz sermaye çıkışlarına neden olacağına kabul etti.

“Bu tür işlemlere getirilen kısıtlamalar sıkıyönetim ortamında ülkeden verimsiz sermaye çıkışını önlemeyi amaçlıyor.”

NBU yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verdi:

“İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve ayrıca Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olacak.”

Hatırlanacağı üzere Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank, Mart ayında müşterilerinin ülkenin yerel para birimi Grivna ile BTC satın almasını yasaklamıştı.

İlgili Haber
Ukraynalı Bankadan Bitcoin Kararı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu