BlockchainWarren Buffet

Ülkelere Göre ICO ve Blockchain Düzenlemeleri

ICO'ların hangi ülkede düzenlenmiş, hangi ülkede düzenlenmemiş olduğu karmaşık ama önemli bir konudur.

Türkiye

Türkiye’de ICO’lar veya Blockchain hakkında atılmış olumsuz bir adım yok. Hatta son dönemde bu konuda birçok şirket tarafından çalışmalar başlatıldığını görmekteyiz. Uzmanların görüşüne göre Türkiye gelecek yıllarda bölgedeki kripto para ve Blockchain teknolojisinde öncü ülkelerden olabilir. Hükümetin yaptığı açıklamalarda yeni çizilecek ekonomik adımlarda ICO’lara da yer verildiğini görüyoruz.

İlgili Haber
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan ICO açıklaması
İlgili Haber
TÜBİTAK yöneticisi: Blockchain teknolojisi konusunda hükümet ile görüşüyoruz

Rusya Federasyonu

Rusya’da ICO ve kripto para birimi düzenlemelerini denetlemekten sorumlu olacak düzenleyici makam, Rusya Federasyonu Merkez Bankası’dır. Rusya Merkez Bankası, kripto para ve ICO düzenlemeleri konusunda henüz şimdilik bazı bilgilere ihtiyaç duyduklarını ve sıkı sıkıya kripto para ve ICO’ları incelemeye devam edecek olduklarını açıkladı. Şu anda, Rus hükümeti ICO’ları, kripto para birimini veya dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) kontrol etmek için herhangi bir düzenleme getirmemiştir. Gelecekte ise Rusya’nın kripto paralar, ICO’lar ve DLT için yeni bir takım yasalar getirmesi ve ICO’lar için ülke merkezli olmayanlarını yasaklamasının bile gündeme gelebilecek olduğu iddia edilmektedir.

Yasal olarak ICO’ların yasaklanması Rusya tarafından olumlu olmayacak olsa da gelecekte olumsuzlukları engellemek için Rus siyasiler tarafından veya oligarkların önerisi/isteği sonrasında engellenmesine yönelik olarak bir takım adımlar atılabilir. Rusya’nın henüz şimdiden en az 3’den daha fazla kripto paralar hakkında düzenleme yapılmasına yönelik olarak Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’ya öneriler sunulduğu ve bu önerilerin inceleme aşamasına alınmasının beklendiği biliniyor. Ülke, yasal olarak kripto paraları yasaklayan bir ülke olmamasına rağmen, kripto paraları takip etmek gerektiğini düşünen ve kripto paralar konusunda önlemler almanın ICO’lar için önlem almadan yeterli olmayacak olduğunu düşünen bir ülkedir.

Nevis

Nevis, Florida’nın güneybatısında bulunan Karayip Denizi’ndedir. Aziz Kitts ve Nevis Federasyonu’nun bir parçasıdır. Bir ICO’nun başlatılacağı en uygun ülkelerden veya alanlardan biridir. ICO’lar için en iyi yasal yapı bir Nevis şirketi kurmaktan geçer ve bu şirket sayesinde ICO açılımı konusunda daha kolay adımlar atmak mümkün olacaktır. Ayrıca, makul bir ücret karşılığında sağlayabileceğimiz fiziksel bir adrese de ihtiyacınız olacak. Ayrıca bir banka hesabına ihtiyacınız var. Tüm bu gereksinimleri Nevis’te karşılayabilmek mümkün.

ICO’lar söz konusu olduğunda Nevis bu yazının giriş tarihindenden önce güncellenmemiştir ve mevcut yasalar değişmiş olabilir. Yani bilinen bir olumsuzluk şimdilik yoktur. Doğal olarak, sahtekarlığa karşı bir takım yeni yasalar vardır ve bu yasalar sayesinde Nevis kendisini ve vatandaşlarını korumaktadır. Dolayısıyla, ICO’nuzu bir Nevis LLC bünyesinde başlattığınızda, katılımcıların aklına en çok ilgi gösterilecek olan bir kategori ve alan seçmeye dikkat edin. Dahası, bu herhangi bir iş için en iyi karar olacak ve insanların sizi seçmesi ve sizin hakkınızda bilgi edinmek istemesine yönelmelerine neden olacaktır. Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın tekrar tekrar söylediği gibi, “Biraz para kaybetmeyi göze alabiliriz; hatta çok para. Ama küçük bir itibarı kaybetmeyi göze alamayız. Bir parça bile itibar kaybedemeyiz.” Yani, bir milyarderin önerisinde olduğu gibi herkesin onuru ve geleceğini korumak ve itibarını korumak için çalışmalar yapmalısınız, aksi durumda kazanmanız veya ICO ile başarılı olmanız mümkün olmayacaktır.

İsviçre

İsviçre’deki finansal işlemler İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) tarafından düzenlenir. FINMA, İsviçre’nin finans teknolojisi için birçok faydadan bahseden Blockchain teknolojisine çok destek vermekte ve Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve ülke içerisinde kullanılmasına yönelik birçok farklı adım attı ve destek verdi. İsviçre’deki ilk kripto para yasası teklifleri, kara para aklama, bankacılık, menkul kıymetler ve toplu yatırım yasaları kapsamında oldu ve bu kapsamların genişletilmesi gerektiği ülke yönetimince ifade edilerek belirtildi. Bununla birlikte, FINMA, ICO’ların avantajlarını ve kötü yönlerini ayırarak ICO’ları yasaklamaya gerek kalmadan bütün sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik bir takım adımlar atabilecek olduklarını açıklamıştır.

Bir tarafta ise ICO’ların yasaklanmasına yönelik olarak artan baskılar vatandaşlar ve siyasilerin ortak talebi olabildiğinden ülkenin ekonomik ve finansal olarak dünyanın en güvenilir ve tarafsız ülkesi olmasına karşı engel teşkil etmemesi istenmektedir. İsviçre, kripto paralar konusunda aldığı kararlar kadar, ICO’lar konusunda aldığı kararlarda gelecekte ülkenin tamamen tarafsız olmasına rağmen belirli bir tarafta kalmasına veya belirli bir tarafa avantaj sağlamaya yönelik adımlar atmayı istememektedir. Bildirilen herhangi bir yasal düzenleme ihlali FINMA tarafından araştırılacaktır.

FINMA’ya yapılacak olan başvurular ortalama 4 ila 8 hafta arasında incelenerek dünyanın en hızlı inceleme işlemi ve en güvenilir araştırmaları yapılarak yapılacak olan şikayete göre gerekli cezai işlemler ve yargı işlemlerinin yapılmasının başlatılacak olduğu yapılan resmi açıklamada belirtilmiş ve şikayetlerin çok farklı yöntemler ile yapılabilecek olduğu belirtilmiştir.

Singapur

Singapur’daki para düzenlemeleri konusunda sorumlu Singapur Para Yönetimi (MAS) tarafından yönetilmektedir. 2017 yılının Ağustos ayında MAS, hükümetin dijital belirteçlerin düzenlenmesine yönelik planını ortaya koyan rehber yayınladı. Bu kılavuza göre, MAS yalnızca Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası (SFA) kapsamına giriyorsa ICO’ları düzenleyebilecek olduklarını ve jetonları (Airdrop) düzenleyebilecek olduklarını açıkladı. Bu yalnızca, kripto para biriminin alıcılarının, ihraç eden varlıklar veya mülklerdeki bir mülkiyet veya güvenlik faizi ile bağlantılı olması durumunda gerçekleşir.

Bu haklar belirli bir şirket veya kişi tarafından sağlanmaktaysa, kripto para biriminin satıcısı MAS’a kaydolmalıdır. Başka bir nedenden dolayı muaf tutulmadıkça durum budur. MAS ayrıca, bireylerin menkul kıymet kabul edilen kripto paralar satın almaması gerektiği konusunda da bir uyarı yayınlamıştır. Menkul kıymetler MAS düzenlemeleri kapsamındadır. Adil davranmayı gerektiren bir takım yasal davranış kurallarına tabi tutulmaktalar ve yasal olarak haklarında önlemler alınmaktadır. Bu menkul kıymetler MAS düzenlemelerinin dışında kalıyorsa, adil ticaret kurallarına tabi olmayacaktır.

Cebelitarık

Cebelitarıktaki kripto para birimleri Cebelitarık Mali Hizmet Komisyonu (GFSC) tarafından düzenlenir. Cebelitarık hükümeti, DLT, kripto para birimi ve borsaların kullanımındaki artışlara 2017 yılında dikkat çekti. 1 Ocak 2018’de DLT, borsalar ve kripto para birimini ele almak için yeni düzenlemeler getirdiler. Bu düzenlemeler uyarısınca, GFSC, ICO’ları bir girişim veya projede sermayeyi artırmanın düzensiz bir yolu olarak görüyor. Çoğu kripto paralar Cebelitarık’ın menkul kıymetler yasası kapsamında düzenlenmemektedir. Bunun nedeni, bu para birimlerinin kurucularının, alıcıların başlangıçta herhangi bir ilgisi olmamasını sağlamak için adımlar atmasıdır. Ancak, bazı durumlarda, jetonlar Cebelitarık menkul kıymetler yasasına girebilir. Jetonlar, bir şirketteki hisselere eşdeğer ise, menkul kıymet kabul edilir ve vergi vermeleri gerekebilir.

Yasal önlemlerin yeterli olmadığı ülkede, dünyanın en fazla tartışma konusu olan kripto para konuları ve yasaları önümüzdeki yıl alınması beklenmekte ve yasal olarak alınması beklenen bu önlemler sayesinde küçük ama ekonomik olarak stratejik öneme sahip olan ülkenin ICO’lar tarafından seçilebilecek bir ülke olup olmadığına karar verilmesine olanak tanıyacak. Yasal olarak henüz sadece küçük önlemler alınmış olması ve radikal düzenlemeleri henüz olmamasından kaynaklı olarak bir süre boyunca ülkenin bu tartışmaların ortasında kalabilecek olduğu tahmin edilmektedir. Yasal önlemlerin dozunun ne kadar fazla olabilecek olduğuna bağlı olarak kripto paralar konusunda da alabilecek oldukları önlemlerin ülkenin gelecekte ne kadar fazla tercih edilebilecek olduğunu, radikal yasal kararların ne zaman uygulanacak olduğuna bağlı olarak değişim gösterecektir.

İsrail

İsrail’deki kripto para ve ICO’ların düzenlenmesi, özellikle bu amaçla oluşturulan bir komite tarafından denetlenmektedir. Bu komite, gelecekteki kripto para birimi düzenlemesi için temel yasaları ve düzenlemeleri oluşturmaları ve bunları hükümete sunmak ile görevlendirmiştir. Şimdiye kadar, komite blok zincirleme teknolojisine genel destek verdiklerini dile getirdi. Ayrıca İsrail’i bir “ICO merkezi” haline getirme konusundaki ilgisini de dile getirdi. Şu andan itibaren komiteden gelen aşırı bilgi, Blockchain teknolojisini benimsemek ve bir “ICO merkezi” haline gelmek yönünde olmaktadır. Sonuç olarak, önümüzdeki yönetmeliğin ICO’lara ve Blockchain teknolojisine uygun olması muhtemeldir.

İsrail’de 200’den daha fazla Blockchain startup’ı bulunduğudan ülke, kripto paralar konusunda da Çinli madencilik devi Bitmain tarafından tercih edilmesi ile bölgenin en güvenilir ve kripto para dostu ülkelerinden ilk sırada gösterilmiştir. İsrail’de ICO düzenlemelerinin henüz yeterli olmasa da komite kurulması ve bu komite tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında gelecekte diğer ülkeler yasal önlemler almadan ve yasal önlemleri nasıl alabilecek oldukları konusunda karar veremeden İsrail’de ICO kararlarının yasal olarak alınıp kayıtlara geçmesi sayesinde ICO merkezi haline gelmesinde önemli ve etken rol oynayacaktır. Birkaç ay sonra ICO düzenlemelerinin dışında kripto paralar ve Blockchain teknolojisi düzenlemelerinin ülkede hükümet tarafından yapılması mümkün olduğundan, İsrail, tüm dünyadaki kripto para borsaları, madencilik şirketleri, ICO’lar ve Blockchain teknolojisi geliştirmek isteyen veya hazır Blockchain teknolojisi sistemlerini satın almak isteyenlerin uğrak merkezi olarak İsrail’i bir merkez ülke haline getirebilecek düzenlemeler olacaktır.

Fransa

Fransa’da kripto para birimini düzenlemekten sorumlu kurum, AMF olarak bilinir. Şimdiye kadar AMF, bu teknolojinin hala Fransız hukuku kapsamında tanımlanmadığı konusunda net karar almıştır. Sonuç olarak, ajansın nasıl düzenlemeler uyguladığından henüz emin değiliz. Fransa, ICO Research & Network (UNICORN) ‘a Evrensel Düğüm adlı yeni bir program başlattı. Bu program kapsamında, Fransa uygulanacak yönetmelik kapsamını araştıracak. AMF tarafından dikkate alınan üç düzenleme yöntemi vardır. İlk yöntem, mevcut mevzuat ile en iyi uygulamaları teşvik etmeyi içerir. İkinci yöntem, mevcut mevzuatın kapsamını menkul kıymetler olarak ICO’ları içerecek şekilde genişletmeyi içermektedir. Üçüncü yöntem, ICO’lara uyarlanmış geçici mevzuat önerilmesini içermektedir.

Fransa, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ekonomik olarak yönetilmesi konusunda merkez ülkelerden birisi olması (diğeri Almanya) dolayısı ile Fransa’nın AMF ajansı tarafından alınacak olan ICO kararları Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kararlarınıda gelecekte belirleyecektir. Avrupa Birliği, kripto para birimleri konusunda alacak oldukları bazı kararları G20’de geçtiğimiz yıl değerlendirmeye çalışmış ancak bu yeterli olmamıştı. AB Liderler Zirvesi’nde ise kripto para değerlendirmeleri konusunda yeterli adımlar atılamamış ve kripto para düzenlemelerinin AB üyesi ülkelerin hepsi tarafından yapılması istenmiş ve tek başına Fransa veya Almanya’ya kripto para düzenlemeleri konusunda yüklenilmemesi gerektiği dolaylı olarak açıklanmıştır Ülkede, yasal olarak kripto paralar konusunda alınmış olan ICO kararlarının olmaması da diğer AB üyesi ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin bazılarının alabilecek oldukları ICO kararlarını bekletmelerine yol açmıiştır.

İspanya

İspanya şu anda ICO’ları veya zincir teknolojisini düzenlemek için yasal herhangi bir yasaya sahip değildir. Bununla birlikte, İspanya’nın kumar yasalarının kripto para ve ICO’lara uygulanabileceği belirli durumlar vardır. Bu durumlar çok kısıtlı olduğundan İspanya tarafından gelecek birkaç yıla kadar ICO’lar hakkında önlemler ve yasaların oluşturulması talep edilmektedir. ICO’lar hakkında önlem alabilecek yasalara ve yasaklama kararlarının nasıl uygulanabilecek olduğu konusunda ülkede belirli bir takım yasalar olması yetki alanını daha fazla genişletmeden ülkenin kendi kendisini korumasını sağlamaktadır.

Lihtenştayn

Lihtenştayn, menkul kıymetler yasasının ICO’lara ve kripto para birimlerine uygulanıp uygulanamayacağına dair bir görüş bildirmiştir. Lihtenştayn Finansal Piyasa Kurumu kısa süre önce ICO’lar ve kripto para birimi ile ilgili bir uyarı ve bilgi notu yayınladı. Bu raporda hükümet, menkul kıymetlerin ve mali araç kanununun uygulanabilirliğinin, belirteçlere bağlı haklara bağlı olduğunu ileri sürmekte ve kendi yetkileri kapsamında gerekmesi durumunda bu yasaların uygulanmasının tek bir karara bağlı olarak uygulanmasında sakınca olmadığını iddia etmektedir.

Lihtenştayn, bu sorunları şirketlerle ilgili soruları yanıtlamak için hızlı bir finansal takip departmanı kurdu ve bu finansal departman tarafından ICO’ların incelenmesi ve sorunlarının araştırılması, yasal olarak nasıl önlemlerin alınabilecek olduğu konularında araştırmalar yapılarak ülke yönetimine bu konuda gerekli ve bilgi verebilecek raporların hazırlanması istendi. Finansal Piyasa Kurumu kar amacı gütmeyen kuruluş CBN’yi 2017 Aralık ayında bir bilgi mektubu yayınladı. CBN’nin ICO’ları para birimi varlıklara veya mülklere eklememesi ise bu bilgi mektubunda dikkat çeken nokta oldu. Ülkenin birkaç yıl içerisinde vatandaşların haklarını korumak, kendi ekonomisini korumak ve olası ICO dolandırıcılıklarına karşı bir takım önlemler alabilecek olduğuna yönelik iddialar vardır.

Lihtenştayn acil olarak gerekmesi durumunda kendisini koruyacak yasal önlemleri elinde bulundurması ile ICO’ların tamamen yasaklanması ve bu konuda uluslararası yargı mahkemelerinde hesap vermesine gerek kalmayacak yasal önlemlere sahiptir. Bu yasalar ICO’lar ve kripto paralar için özel olarak geliştirilmemiştir.

Lüksemburg

Lüksemburg’daki kripto para birimini yöneten düzenleyici otorite,Servellance du Secteur Financier Komisyonu olarak bilinir. CSSF, kripto para birimleri veya ICO’lar hakkında herhangi bir düzenleme yayınlamamıştır.

Kosta Rika

Kosta Rika hükümeti, ICO, kripto para veya Blockchain teknolojisinin düzenlenmesi konusunda kamuoyunda net bir duruş sergilemedi ve açıklama yapmak konusunda bir bilgi mektubu veya açıklaması yayınlamadı. Sonuç olarak, ICO’lar, kripto paralar ve Blockchain teknolojisi şu anda Kosta Rika’da düzenlenmemiştir.

Arjantin

Arjantin hükümeti, ICO ve kripto para birimleri hakkında herhangi bir görüş bildirmedi. Ancak Mercado de Termino de Rosario‘nın vadeli piyasa yasalarını, Bitcoin’e uygulamaları düşünülmekte.

Slovakya

Slovakya Ulusal Bankası, Slovakya’daki mali konuların düzenlenmesini yönetmektedir. Ulusal banka, kripto para birimlerinin para sayılmadığı görüşünü yaptığı açıklamalarda bildirmiş olup, kripto paraların fiziksel para birimi olmadığını resmen açıklamıştır. Bunun nedeni, Slovak hükümeti ülkelerin parasal egemenlikten hoşlandıkları inancına sahip olmasından dolayıdır ve her ülkenin kendisine ait olarak bir para birimine sahip olması gerektiğini düşünmesinden dolayıdır. Ülkenin para politikası, kripto para düzenlemelerini çok zorlaştırıyor. Kripto para birimleri de Slovakya’da parasal değere sahip olmadıkları için elektronik para kategorisine girmemektedir ve dijital olarak yasal zorlukların problem olarak zaman içerisinde tek tek ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar.

Slovakya Ulusal Bankası, “Bitcoin’in bir finansal aracın niteliğine sahip olmadığını” belirten bir kamu bildirisi yayınladı. Bu ifadenin bir sonucu olarak, kripto para birimleri Slovakya’da menkul kıymetler ve mali araç yasaları kapsamına girmemektedir.

Slovenya

Slovenya Bankası, ülke sınırları içinde gerçekleşen düzenlenmiş ICO faaliyetinden sorumludur. Slovenya hükümeti, yatırımcıları ICO ve kripto para yatırımının tehlikeleri konusunda uyardı. Bununla birlikte, ICO’ları ve kripto paralarını düzenleyen bir pozisyon almayı reddettiler. O zamandan beri, hükümet tarafından resmi uyarının ötesinde hiçbir yönetmelik veya pozisyon alınmadı.

Slovenya Başbakanı, ülkenin Slovenya’yı Avrupa Birliği’nin blok zincirinin merkezi haline getirme umuduyla şu anda Blockchain teknolojisini incelediğini açıkladı. Hükümet bir Blockchain konusunda danışmanlık kurumu-oluşumu yaratarak bu yönde adımlar atıyor. Bu düşünce kuruluşu, şirketlere uyum ve geliştirme konularında bir destek görevi görecektir.

Myanmar

Myanmar’daki yetkililer, Blockchain teknolojisi, ICO’lar veya kripto para birimleriyle ilgili bir pozisyon almamışlardır. Sonuç olarak, Blockchain teknolojisi, ICO’lar ve kripto para birimleri şu anda ülke içinde düzenlenmemektedir ve yasal olarak gelecekte düzenlenmesine yönelik karar alınırsa düzenlemeler yapılabilecek hale gelecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu