StellarXRP

XLM Tarih Yazıyor: XLM Fiyatı XRP’ye Karşı İlk Defa Öne Geçti

XLM fiyatı Ukrayna haberi ve XRP'nin düşüşü ile birlikte tarihte ilk defa XRP fiyatını geçti.

Birçok kripto para yatırımcısı tarafından “kardeş kripto paralar” olarak bilinen ancak aralarında amansız bir rekabet bulunan Ripple (XRP) ve Stellar Lumens (XLM) projelerinin durumu çok yakın bir zamanda değişebilir. Ripple’a açılan menkul kıymet davası ve borsaların XRP’nin kalemini kırması, XLM’in aldığı olumlu haberlerle tarihte bir ilkin yaşanmasını sağladı.

XRP ve XLM Arasındaki Pozitif Korelasyon Ortadan Kalkıyor

Ripple kurucu ortaklarından Jed McCaleb’in önderlik ettiği XLM ile XRP arasında yıllardan beri pozitif korelasyon olduğu biliniyor. İki kripto para arasındaki korelasyon tablosuna bakıldığında da 2018 yılından 2020 yılının sonlarına doğru bunun önemli ölçüde arttığı görülebilmekte.

Ancak 2020 yılının sonlarından ve özellikle aralık ayından itibaren bu korelasyonda düşüşler yaşanmaya başlandı. Bunun en büyük sebebi de Ripple’a açılan dava ile XRP yatırımcılarının yaşadığı panik ve gerçekleştirilen satışlar. Ripple’a açılan davada şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile ve kurucu ortağı Chris Larsen hedef alınırken yüklü XRP satışları yapan Jed McCaleb’e ise hiçbir suçlama yönetilmedi.

Ukrayna’dan Gelen XLM Haberi Fiyatı Uçuşa Geçirdi

Zamanında Ripple’da kurucu ortak olarak görev alan ancak daha sonra Stellar’ı yani rakip projeyi kuran McCaleb ise gelen olumlu bir haber ile fırsata çevirdi. Ukrayna’nın merkez bankası dijital para birimini Stellar ağında hayata geçireceğini duyurması, XRP’nin düşüşünün XLM için çok daha büyük bir fırsat olmasını sağladı.

İlgili Haber
Ukrayna Hükümeti Stellar'la (XLM) Anlaştı! Fiyat Tepki Verdi!

XLM fiyatı tarihinde ilk defa XRP fiyatını tam olarak bu şekilde geride bıraktı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1 XRP 0,227 dolarlık fiyata sahipken 1 XLM 0,26 dolarlık fiyata sahip.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu