HaberlerKripto Para

Yeni Öneri: Sınavı Geçemeyen Bitcoin ve Altcoin Yatırımı Yapamasın!

FPSB'den kripto para birimi yatırımcılarına yönelik öneriler geldi.

Kripto para birimlerinin diğer yatırım ürünlerine nazaran daha riskli varlıklar olması, yatırımcıların üzerine düşen sorumluluğu artırıyor.

Yatırımcılar diğer ürünlerde olduğunda daha fazla bir çabayla projeleri incelemeleri ve denetimlerini kendilerini yapmalı.

Sizin adınıza projeleri denetleyen kurumlar ve bu konuda yasal çerçeve olmadığından, bütün yük yatırımcıların üzerinde.

Bu inceleme ve “sınırlı denetim” için de belirli bir finansal okur yazarlığa ve blok zincir bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

“TEST YAPILSIN”

Küresel Finansal Planlama Standartları Kurulu (FPSB) bugün yayımladığı bir basın bülteninde, kripto para yatırımcılarının finansal okur yazarlık seviyelerinin yüksek olması gerektiğini altını çizerek bir öneride bulundu.

FPSB bu alanda risklerin yüksek olması ve henüz regülasyonların yapılmaması nedeniyle yatırımcıların bir teste tabi tutulması gerektiğini ifade etti.

FPSB Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü’ne (IOSCO) şu tavsiyelerde bulundu:

“IOSCO, kendi varlıklarını yöneten perakende yatırımcıların dijital ticaret platformlarına erişmelerine ve bu alana yatırım yapmalarına izin vermeye devam edecekse, yatırımcıların minimum düzeyde de olsa finansal okul yazarlığa sahip olduklarını gösterir bir testten başarılı olma şartı getirmeli.”

FPSB’nin diğer önerileri ise şu şekilde;

“Kredi kartı ile kripto para alımı yasaklanmalı.

Sosyal medyada finansal influencerlık yapan kişilere yönelik bir düzenleme yapılmalı.

Sadece profesyonel kuruluşların fintech alanında finansal danışmanlık yapması sağlanmalı.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu