AnalizBitcoin

Bitcoin Fiyatı Ne Olacak? – Yatırımcılar Piyasa Hakkında Ne Düşünüyor? – Rekor Öncesi Sessizlik!

Bitcoin fiyatı ne kadar olacak? Yatırımcılar bugün yaşanan fiyat durumlarından ne kadar mağdur, ne kadarı mutlu?

Bitcoin son zamanlarda yatırımcılarına isteneni ve bekleneni veremiyor. Kripto para birimi yatırımcıları fiyat açısından bu dönemde pek istediklerini ve beklediklerini asla bulamadı. Yatırımcılar sürekli olarak sorunlar ile karşı karşıya kaldılar ve en son 8.000 dolara gerilemesinin ardından fiyat bu kez 7.300 dolara kadar geriledi. Bazı kripto para birimi yatırımcıları bu düşüşlerden sonra daha fazla düşüş olup olmayacak olduğu hakkında soru işaretlerine yanıt ararken, bazı yatırımcılar ise fiyatların tekrar ne kadar süre sonra yükselecek olduğuna soru işaretleri ile cevap aramaya başladılar. Biraz zaman geçmiş olsa da 10 bin dolar seviyesi beklentisi hala bile geçerliliğini koruyor ve beklentiler Bitcoin fiyatının tekrar 10 bin dolar seviyesine yükselebilecek olduğuna işaret ediyor. Bazı yatırımcılar ise bu konuda beklediklerini bulamayacak olduklarını düşünerek fiyatın daha çok gerilemesinin mümkün olabileceğini düşünüyor.

Bundan 3 ay öncesine kadar Bitcoin fiyatı ne kadar olacak diye bir soru sorulsaydı yatırımcılar o zaman verecek oldukları yanıtta ”en kısa sürede 15 bin doları görecek” diyebilirlerdi. Ancak bugün geldiğimiz bu noktada artık Bitcoin yatırımcıları istediklerini bulamayacaklarını da bir taraftan düşünmeye devam ediyorlar ve olası fiyat düşüşleri yaşanmasının gelecek haftalarda daha fazla mümkün olabileceği düşüncesindeler.

Bitcoin son 30 gün yani 1 ay içerisinde en yüksek 8.754 dolara yükseldi. Bu oran bazı kripto para birimi borsalarında 9.000 dolar seviyesine yakın olsa da genel ortalama buydu. Bu ise aslında son 1 ay içerisinde yatırımcıların neredeyse hiç kazanamadıklarını ve sadece bir dönem %10 kadar kazanç elde ettiklerine işaret ediyor. Üst tarafta mevcut olan Bitcoin 1 aylık fiyat analizi grafiğinde yatırımcıların 1 ay içerisinde ne kadar fazla kayıplar yaşadıkları ve ne kadar fiyat değişimi olduğu rahatlıkla görülmekte. Yatırımcıların son 1 ay süre içerisinde beklediklerinden daha fazla kayıp yaşamaları ve son günlerde 10 bin dolar seviyesinden bu kadar büyük kayıplar yaşamaya başlamış olmaları aslında piyasada daha fazla soru işaretine sebep oldu.

Bundan 1.5 ay kadar bir süre önce Bitcoin 10 bin dolardan kendisine yeni alıcılar arıyor ve yatırımcılarına da 13 bin dolar olabileceği sinyallerini daha sık ve daha net verebiliyordu. Bugün artık beklenen olmadı ve 7.500 dolardan kendisine alıcı bulan Bitcoin’in rekor beklentileri de yıl sonuna çok az bir zaman kala daha fazla azaldı.

2017 yılında Bitcoin fiyatı yıl sonuna az bir süre kala rekor seviyede artış görmüş ve herkesi şaşkına çevirmişti. Ancak beklentiler bu sene daha farklı çünkü fiyat 2017 yılına göre daha fazla düştü ve bu dönemde analistlerin beklentisi de düşüş yönünde. Kripto para birimi fiyatı ne kadar olacak? Diye sorulduğu zaman Bitcoin ve kripto para birimi analistleri fiyatın daha çok düşebilecek olduğunu ve istemedikleri bir sorunla karşı karşıya kalabilecek olduklarını belirtiyorlar.

Bitcoin fiyatının düşmesi durumunda neler olabilecek olduğu merak konusu olsa da yatırımcıların bu dip fiyat seviyesinden yatırım yapmasını öneren kripto para birimi analistleri de tabi ki yok değil. Bunlardan en çok dikkat çekenini daha önce kaleme almıştık:

İlgili Haber
Ünlü Türk Analist Piyasayı Değerlendirdi? Yükseliş Olacak Mı?

Son 90 gün kadar kısa bir süre içerisinde Bitcoin aslında 10 bin doların üzerine 12.2 bin dolar seviyesi ile yükselmişti. 12.2 bin dolar seviyesine yükseldiğinde yatırımcılar önce 13 bin, sonra 14 bin, sonra 15 bin ve 18 bin diye ilerleyerek Bitcoin fiyatının bu yıl sonuna gelmeden önce rekor kırabilecek olduğunu düşünmeye başlamışlardı. İstedikleri olmayan Bitcoin yatırımcıları fiyat konusunda beklediklerini bulamazken, bugün yatırım yapanların sayısı da bu sebeple daha fazla azaldı. Bitcoin sahibi olmayı düşünen ve yıl sonunda rekor öncesinde düşüş olacağını iddia edenler aslında iddialarını tutturmuş olsalar bile yükseliş iddialarını tutturamayabilirler. Bitcoin’e sahip olan ve 8 bin dolar seviyelerinden alım yapan Bitcoin yatırımcıları ise 6 bin dolar seviyesi iddialarının kendilerini korkutmasından ötürü eldeki yatırımlarını ne yapacak oldukları konusunda soru işaretlerine yanıt arıyorlar.

Bitcoin fiyatının bugün hiçbir kripto para birimi yatırımcısını memnun etmediği bilinse bile her zaman bu tür düşüşler olabileceği, yükseliş öncesi düşüşlere daha önce tarihte birçok kez 10 yıl içerisinde rastlandığı hesaba katılarak Bitcoin yatırımı ve kripto para birimlerinden herhangi bir tanesine yatırım yapılmalı. Eğer beklentiler tutmaz ve kripto para birimleri daha fazla düşer ise gelecekte uzun vadede fiyatın yine yükseleceği ve uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının çok düşük fiyatlardan satış yapmasının doğru olmadığı belirtiliyor.

1 yıl içerisinde Bitcoin fiyatında çok büyük rekorlar görülemedi. Bunun sebeplerinden birincisi yatırımcılar değil kripto para birimi balinalarının aldıkları kararlar ve yaptıkları alım ve satım eylemleri oldu. Bitcoin sahibi olan yatırımcılar beklediklerini bu sebeple son 1 yıl içerisinde pek iyi bulamadılar. 1 yıl önce yatırım yapan Bitcoin yatırımcısı bugün yine karlı duruda olsa da 9 ay önce yatırım yapan ve daha düşük fiyattan Bitcoin satın alan ve daha doğru hamleler yapan kişiler bu dönemde daha fazla kazanç elde ettiler. Bunun sebebi 9 ay önce Bitcoin fiyatının daha düşük olması ve bunun da direkt olarak yatırımcı olan kişi veya kişilerin kazançlarına direkt yansımasından kaynaklanıyor.

Doğru yatırım yapmanın zamanı her zaman en düşük fiyat değil, aralıklarla yapılacak olan Bitcoin yatırımlarına bağlıdır. Zaman zaman fiyatların değişebilecek olduğu ve zaman zaman beklenenden daha hızlı kazanç elde etmenin mümkün olduğu Bitcoin piyasasında en düşük dip fiyattan yatırım yapıp normal fiyatlardan satış yapmak normal fiyattan yatırım yapıp en yüksek fiyattan daha kısa sürede satış yapmaya oranla daha fazla zarar ettirebilir. Kısa vadede en yüksek kazanç hedef olmalı ancak uzun vadeli yatırım planlanarak hareket edilmeli. Analistlerin her birisine uymak mümkün olmadığı için de yatırımcılar bazen kendi Bitcoin yatırım kararlarını kendileri alabilmeli ki olası bir takım problemler yaşamasınlar.

Bitcoin 1 yıl sonra ne kadar olur? Diye soran bir yatırımcının 1 yıl sonra en yüksek kazancı elde etmesi mümkün olamayabilir ancak 6 ay sonra rekor kırabilecek bir piyasa fiyatı ile 6 ay sonra rekor kazanç elde etmesi mümkündür. Bu konuda yatırımcılar doğru hamleler yapmalı ve geri adım atmamalılar.

1 yıllık olarak analistlerin öngördüğü fiyat tahminlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin 3, 6 ve 12 Aylık Fiyat Tahmini

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi niteliğinde olmasa da yatırımcıların bilgilere uyarak hareket etmesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir. 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu