AnalizHaberlerKripto Para

COVID-19’un Bitcoin ve Diğer Yatırımcılara Etkisi Ne Oldu?

COVID-19 tüm dünya piyasalarını ve tüm insanlığı sarstı.

Eğitimlisi, zengini, fakiri, kısa boylusu uzun boylusu demeden tüm insanlığı vuran COVID-19 nedeniyle insanlık zor aylardan geçiyor. Tarihte görülen en büyük salgın olmamasına rağmen o yönde ilerleme gösteren ve son 100 yılın en büyük küresel krizi olan COVID-19’un dünyaya etkisi tartışılamayacak kadar fazla ve insanlık ekonomik, psikolojik ve manevi açıdan çökmeye devam ediyor

Avrupa ve ABD’de devam eden COVID-19 nedeniyle milyonlarca insan hastanelerde tedavi edilirken, binlerce insan ise hayatını kaybetti. İnsanlar bugünlerde sağlık hizmetini doğru düzgün alıp alamayacaklarından bile emin olamıyor.

Başkanların koltuğunu bile sallıyor!

COVID-19, dünya devletlerinin birçoğunda hükümetleri devirebilecek güçte bir krize yol açma yolunda. ABD’sinden Türkiye’sine kadar tüm dünyada etkisini gösteren bu pandeminin özellikle bazı beceriksiz hükümetlerin koltuğunu şimdiden sildiği ve yerine yenilerini getireceği anlaşılıyor.

Bu ülkelerin bazıları gelişmiş iken, bazıları ise gelişmeye devam eden ülkeler arasında yer alıyor. Ancak pandeminin en büyük olumsuz etkisi herkesten çok alım gücü çok fazla olmayan halk üzerinde etkili oluyor.

Her yaştan, her ülkeden yatırımcılar bu dönemde tüm analizleri çöpe attılar ve atmaya da devam edecekler. Bu dönemde herhangi bir yatırım ile ilgili öneri veren analist ne kripto para piyasasında, ne de diğer piyasalarda görülemiyor.

Yıllarca uğruna savaşlar verilen petrol fiyatları bile bu dönemde sıfır dolara indi hatta bir süre petrol alanların üzerine para bile verildi.

İlgili Haber
Petrol Fiyatları Ne Olacak? Depolarda Yer Kalmadı!

COVID-19’un etkileri sürecek

Kripto para birimleri başta olmak üzere çok sayıda yatırım aracı üzerinde pandeminin etkisi uzunca aylar boyunca sürecek. Eğer 2 ay daha devam ederse COVID-19’un özellikle kripto paralar, altın ve dövizler üzerinde etkisinin inanılmaz derecede büyük olacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple özellikle yatırımcıların en kötü senaryolara göre hareket etmesi, pandemi öncesinde yapılmış analizlere dikkat etmeden güncel durumu göz önünde bulundurarak yatırım yapmaları tavsiye ediliyor.

Washington yönetiminin aldığı 1.200 dolarlık döviz dağıtma kararlarının yanında tüm gelişmiş ülkeler vatandaşlarını ekonomik olarak rahatlatırken, Türkiye’de de yardımlar sürüyor. Türkiye’nin 10.000 TL’ye kadar destek kredisini çekerek altına yatırım yapmak isteyen bazı yatırımcılar bulunurken, bunların özellikle bu dönemde çok dikkatli olması, kısa vadede kazanç getirisi olabileceği gibi uzun vadede kayıplara yol açabileceğinden haberdar olmaları önemli.

Zira altın fiyatlarının da önümüzdeki günlerde bir miktar geri çekilmesi bekleniyor. Özellikle ons altın fiyatının gerileyeceğini ifade eden uzmanlar eğer dolar kurunda da bir düşüş olursa gram altında 320 TL’lere bir düşüş olabileceğinden söz ediyor.

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Özellikle kripto para yatırımcıları halving dönemi öncesi “riskli” olarak değerlendirilen bugünlerde oldukça dikkatli davranmalılar. Destek ve direnç noktalarını her zaman göz önünde bulundurmak çok önemli iken, panik ile yatırım yapmamak da can alıcı konular arasında.

Bitcoin ile ilgili önemli seviyelere yer verdiğimiz analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi - Büyük Resimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu