BitcoinHaberler

Ethereum’un Kurucusu El Salvador’un Bitcoin Yaklaşımını Eleştirdi!

El Salvador'un Bitcoin uygulamalarına sektör içinden tepkiler gelmeye başladı.

El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin ve yasal para birimi olarak kabul etmesinin çok olumlu bir gelişme olmasının yanı sıra bazı eleştirileri beraberinde getirebileceğini aktarmıştık.

Zira El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin uygulamaları, Bitcoin’in çıkış felsefesinden uzak ve despottu.

Kısa süre önce Reddit’te bir gönderi altında El Salvador’un Bitcoin yaklaşımını değerlendiren Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de, Bukele’nin baskıcı ve zorlayıcı tutumunu eleştirerek “pervasız” olarak nitelendirdi.

Bildiğiniz üzere El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsedikten sonra işletmelerin Bitcoin kabul etmesi zorunlu hale geldi. Bunu eleştiren Buterin, işletmeleri herhangi bir kripto para birimi kabul etmeye zorlamanın sektörün ahlakına aykırı olduğunu vurguladı.

Bitcoin maximalistlerini de eleştiren Buterin, onları kolay yönlendirilebilen bir topluluk olarak nitelendirip alay etti.

“Bitcoin maximalistleri çok kolay bir topluluktur. Sizi kolayca övebilirler. Bunun için güçlü bir konumda olmanız ve onların paraları hakkında güzel şeyler söylemeniz yeterli”

El Salvador’un Bitcoin uygulamalarının, finansal özgürlük ilkesiyle yola çıkan Bitcoin maximalistlerince eleştirilmemesi, Buterin’in haklı olduğunu gösteriyor.

Devletlerin, bireylerin finansal özgürlüklerinin önüne çektiği setlere tepki olarak ortaya çıkan ve merkeziyetsiz oluşu ile gerçek manada özgürlük sunan Bitcoin’in kullanılmasına yönelik dayatmalar kabul edilemez.

Ülkede vatandaşların kullanması zorunlu kılınan ve yüz tanıma sistemi üzerinden onaylama mekanizması ile aktif hale gelen Chivo cüzdanları merkeziyetsizliği ortadan kaldırdığı gibi, Bitcoin’in sunduğu mahremiyet ilkesini de hiçe sayıyor.

Finansal özgürlük için ortaya çıkan bir para biriminin kullanımının dayatılması da kendi içerisinde büyük bir tezat oluşturuyor.

Maximalistlerden Buterin’e bir yanıt gelecek mi zaman gösterecek.

İlgili Haber
El Salvador Abarttı! Bitcoin Kabul Etmeyen İşletmeler Cezalandırılacak!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu