Kripto HaberleriLibraFacebook Libra Neden Bu Kadar Tedirgin Ediyor?

Facebook Libra Neden Bu Kadar Tedirgin Ediyor?

Takip et

Facebook Libra kripto para birimleri arasında yerini almayan bir Stabilcoin projesi olarak ABD hükümetinin bazı kurumları dahil Başkan Trump’ın ekibinin bile tedirginlik yaşamasının bir eseri oldu. Bitcoin konusunda bugüne kadar konuşmayan ABD yönetimi, Facebook Libra hakkında yeni bir takım açıklamalar yaparak kripto para pazarının ve finansal sistemin üzerinde olabilecek bazı düzenlemelerin gerekli olabilecek olduğunu açıkladı.

Facebook Libra sadece Amerikan yönetimi ve ABD değil, birçok farklı ülkenin gündeminde olan bir sorun. Kripto paralar ile çok yakından ilgilenen ABD’nin bile Libra’yı bu kadar sorun olarak görmesi diğer ülkeleri de tedirgin etti ve merkez bankaları dahil bazı ülkelerin bakan ve bakan yardımcısı yetkilileri Facebook Libra hakkında olumsuz açıklamalar yaptılar.

Kripto para yatırımcısı olan birçok insanın Facebook Libra konusunda düşüncesi bugün olumsuz ve güven vermeyeceğinden yana. Bunun arkasında ise Facebook’un kara bir veri ve gizlilik geçmişi olması ve neredeyse birçok kez adının veri gizliliği skandallarına karışmış olmasından kaynaklı. Bitcoin konusunda hükümetler Facebook Libra kadar tedirgin değiller çünkü gizlilik skandalı yok, herhangi bir gizlilik ve finans sistemine yönelik hiçbir sorun yok.

Facebook ise hem 2 milyara yakın aktif kullanıcı sayısı, hem sabit değere sahip Facebook Libra ile finans sistemini etkileme riski ve hem de müşteri gizliliği, kara para aklama, vergi ve diğer birçok konuda soru işaretine neden olabilecek olduğu için istenmeyen ve tedirgin eden bir kripto para üzerinde çalışıyor.

Facebook Libra birçok sorunla geliyor

Facebook Libra sadece gizlilik değil birçok sorunu sırtına aldı ve yola çıktı. İlk sorun kara para aklama sorunu. Facebook Libra ile kara para aklamak çok daha kolay olabilir ve bununla birlikte terör örgütleri birbirlerine istedikleri gibi para gönderip alabilir ve bunun sonucunda devletler büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Tüm bunların dışında vergi sorunları var ve Facebook Libra alanların nasıl vergi ödeyecek oldukları merak konusu. Milyoner ve milyarder isimlerin Facebook Libra alarak vergi kaçırması mümkün olabilir ve en önemli problemler arasında bu sorunlar var.

Yasal olarak bir hak iddia edildiğinde yine en büyük sorun Facebook’tan Libra hakkında veri ve bilgi almak olacak. Eğer mahkeme Facebook Libra gönderilen kişi hakkında bilgi almak isterse Facebook bunu vermez ise dava dosyası çözülemez ve bunun sonucu olarak kayıp yaşayan kimse ciddi bir takım hayati problemler yaşayabilir.

Bu nedenle Facebook Libra sahiplerinin hükümetler ile yaşayabilecek oldukları sorunlarda yine Facebook’un arada kalarak bir takım problemler yaratması ve bu problemlerin dağ gibi büyüyerek finans sistemini bypass ederek birçok farklı soruna sebep olması da mümkün olan bir konu.

Facebook Libra hakkında lisans sürecinde bunlar yine gündemde olacak konular olacağı gibi bir süre boyunca kripto para pazarında gündem bu konularla geçecek.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları