Kripto HaberleriLibraFT: Libra Projesine Tepki Yağıyor, 3 Ortak Ayrılmayı Düşünüyor

FT: Libra Projesine Tepki Yağıyor, 3 Ortak Ayrılmayı Düşünüyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Financial Times tarafından yazılı olarak yayınlanan haberde dünyadaki en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan ve dünyada sayılı şirketin bile bu kadar yüksek veri gücüne sahip olmadığı bilinen sosyal medya ve reklam devi Facebook ile ilgili olarak bazı proje sorunlarından gündemde yaşanan sorunlara birçok sorun olduğunu açıkladı.

Kripto para projesi ile ilgili olarak bir süredir 10 milyon doların üzerinde ödemeler yaparak Libra projesine katılan ancak daha sonrasında ABD Başkanı ve finansal otoriteler tarafından ağır eleştiriler karşısında 3 ortağın projeden şirketlerine zarar gelmemesi ve ABD yönetiminin ve Avrupa’nın hedefinde olmamak için Facebook Libra ile ilgili durumu istişare ederek tekrar projeye katılımlarını en azından çıkış öncesinde değerlendirmeye aldıklarını açıkladı.

Libra projesine gelecekte katılanların ilk etapta yaşanan risklerden etkilenmeyecek olası nedeniyle 3 ortağın projeden çekilmek istediği haberleri sonrasında bazı diğer şirketlerinde projeden çekilebilecek oldukları tahmin ediliyor.

Financial Times yayınladı, bomba gibi patladı!

Gündeme düşer düşmez kripto para piyasasında ve sosyal medya mecralarında popülerlik kazanan bu haber sonrasında kripto para birimi yatırımcılarının bir bölümü bu durumda Libra’dan ayrılmak isteyen bazı şirketlerin eğer resmi bir ayrılık açıklaması yaparlar ise paralarını geri ödemeyebileceği, bununla beraber gelecekte Libra projesini yarı yolda bırakacak oldukları nedeni ile tekrar projeye katılmalarının Facebook tarafından engellenebileceği iddia edildi.

Bir tarafta ise Financial Times tarafından 3 şirketin isminin açıklanması istenirken, bu 3 şirketin Vısa, Mastercard ve PayPal olabilecek olduğu ile ilgili yeni tahminler ortaya atıldı. Kripto para birimi sahibi yatırımcıların kısa bir süre içerisinde Libra projesine yatırım yapmak istemesi ve değer koruma aracı olarak dolar üzerinden alınması ve dolar türü olarak tercih edilmesi halinde kendileri için çok iyi bir seçenek olarak kalacağını ve ödeme yaparken en fazla aktif olarak kullanacakları ödeme tercihlerinden bir tanesinin Libra olacağını düşünüyorlar.

Yatırımcı kimseler projenin henüz hayata geçirilmemesine rağmen gelecekte çok sayıda insanın Libra satın alabileceğini, ilk etapta ise Libra ile ilgili bu tür olumsuz haberlerin çok sayıda olmasının nedeninin ABD, Avrupa ve Asya yönetimlerinin bir bölümünde Libra projesinin potansiyel bir tehdit görülmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Libra projesinde yaşanan sorunların teknik anlamda neredeyse hiç olmadığı, ancak lobicilik faaliyetleri olsun veya olmasın bu dönemde kritik bir süreçten geçilerek devletlerin ve hükümetlerin Facebook’a karşı tepki ve uyarıları bulunuyor. Eğer ki Libra kısa süre içerisinde bu sorunların önüne geçemez ve başta ABD olmak üzere Avrupa yönetimini güvenilir, tekel olmayacağı, veriler ve gizlilik ile ilgili ikna edebilir ise bunun sonucunda kazanan taraf Facebook olabilir. Ancak tam tersi bir durumda yatırımcıların kripto para projesine erişimi gelecek 2020 yılında bile mümkün olmayabilir ve Facebook Libra projesinin yasal olarak resmi makamların vereceği karar sonucunda erişiminin olmayabilecek olduğu tahmin edilmekte. Henüz kesin bir bilgiye erişmek mümkün bulunmuyor ancak yakın zamanda birçok farklı sorunun gündeme gelebileceği de projenin ortakları tarafından dikkatle takip ediliyor.

Libra projesini ayakta tutan yatırımcılar ve devasa harcamalar

Facebook Libra projesini bugün henüz ayakta tutan bazı nedenler var. Bu nedenler arasında 20’den daha fazla sayıda büyük dev şirketin desteğini alıyor olması ve Facebook’un elinde bulunan para gücü bu etapta ilk güvenlik önlemi olarak görülüyor. Eğer ki Libra’nın arkasında Facebook’un devasa para gücü olmasa ve yatırımcılar olmasa bir süre ayakta kalamadan yok olması ve 2020 yılından önce projenin iptal edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

*Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilen bu içerik kısmen görüş içeriği barındırmaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları