Kripto HaberleriHaberlerHükümetler için kripto para madenciliği ''kazançlı'' değil

Hükümetler için kripto para madenciliği ”kazançlı” değil

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Hepimizin aklına zaman zaman gelmiş ve konu olmuştur. Türk kaynaklar arasında bu konuyu aramanız durumunda ise bir yanıt alamamak veya bu konuda hiçbir arama sonucu görememek ise doğal olarak canınızı sıkmıştır. Türkiye’nin ve dünyanın bazı ülkelerinin ekonomik olarak kötü durumda olması, dolar kurunun sürekli olarak ülkemiz örneğinde görülebilecek olduğu şekilde yükseliyor olması ve ekonomimizin iyi durumdan kötü duruma doğru gitmesine sebep olan bazı etkenler ve etkiler olması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ne kadar bazı sorunlar olsa da hepimizi kırmış, üzmüş ve üzmeye devam eden gelişmeler olmuştur.

Kripto para madenciliği konusunda ise akıllara ”Türkiye neden kripto para madenciliği yapıp satmıyor?” sorusunu doğal olarak getirmiş olabilir. Tıpkı Venezuela yönetiminin veya İran yönetiminin kendisini kurtarmak için kripto paralara yönelmesi ve bunun dünyada en fazla Türk basınında ”doğru tercih” olarak fazlası ile gösterilmesi gibi..

Bu konuda kripto paralar konusunda kendisini bilgili olarak gören ve kripto para madenciliğini kendi bünyesinde yapan kişiler ”kripto para madenciliği çok karlı, bu fikirden asla bahsetmemeliyim, sadece ben kazanmalıyım, bunu başkaları bilmemeli” gibi düşüncelere kapılarak bu fikri sadece kendilerinin sahip olduğunu ve kendilerinin çok zeki bir iş yaptıklarını düşünerek hareket ederler. Bu aslında bilinen ama bir takım nedenler dolayısı ile başka insanlar tarafından veya hükümetler tarafından üzerine gidilmeyen bir nedendir.

Enerji kaynaklı problemler

Bilindiği üzere Türkiye’de enerji asıl başlı başına büyük bir sorun. Neredeyse büyük bir kısmını yurtdışı ülkelerinden ABD Doları kullanarak ithal etmek zorunda olduğumuz enerji için yüksek miktarlarda paralar ödüyoruz ve milyarlarca dolarlık enerji ödemesi yapıyoruz. Yerel kaynaklarımız ve doğal enerji kaynaklarımız 85 milyon civarında insanı içerisinde barındıran bir ülke için tamamen yetersiz ve bu konuda nükleer enerji santrallerinin kurulmaya devam etmesi dahi gelecekte Türkiye’yi kendi kendine enerjisi yeten ülke konumuna getirmeyecektir.

Hal böyle olunca kripto para madenciliğini devlet tarafından yapılması ve kripto para madenciliğinden kar edilmeye çalışılması düşünülemez bile. Türkiye kendisine yeten enerjiden daha fazlasını üretiyor olsa dahi elinde bulunan enerjiyi kesin olarak satacak ülkeleri anında bulacaktır ve kripto para madenciliğine harcayacak olduğu boşa enerji yerine kesin ve daha fazla para kazanacak olduğu yöntem olan ”enerji ihracatı” yolunu seçecektir.

Bunun nedeni ise enerji ihracatının kripto para madenciliğinden daha masrafsız ve daha kesin, daha fazla kazanç sağlayacak olması dolayısı iledir. Bir diğer politik neden ise kripto para madenciliğinin kesin kazanç sahibi yapamayacak olması ve boşa gitme durumu olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Eğer ki Rusya, ABD veya benzer ülkelerde olduğu üzere Türkiye’nin kendisine yeten enerjiden daha fazla enerji depolayabilecek durumu olsa ve bu enerjiyi yurtdışına satış durumu olmasa (ABD yaptırımları dolayısı ile) bu senaryoda Venezuela’da işliyor. Venezuela hükümeti basına açık olarak olmasa dahi kripto para madenciliği konusunda adımlar atıyor ve kendi kripto parasını dahi üretiyor ancak bunun sonucunda hiçbir başarı elde edemeyerek sürekli olarak mevcut ekonomik durumu daha da kötüye götürüyor.

Hükümetler bünyesinde kripto para üretimi yapılması mümkün olsa dahi bunun kazançlı olmadığı, tam aksine devlet tarafından yapılabilecek olan kripto para üretiminde sürekli büyük zararların ortaya çıkma riskinin artarak devam ediyor olmasının etkileri mevcut. Venezuela’yı bugün geldiği duruma götüren politik nedenlerin dışında Rusya ve başka ülkelerin ”oyunlarına” gelerek kripto para konusunda atılımlar yapmaya çalışması ve bu sayede ülkesinin ekonomisini çok iyi konuma getirebilecek olduğu yalanlarını yutarak tüm ülkede kripto paralar konusunu yaymaya ve vatandaşlarına kripto para kullandırmaya çalışan Devlet Başkanı Nicolas Maduro dolayısı ile ortaya çıkmakta.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları