BitcoinHaberler

SEC’in MicroStrategy’nin Muhasebe Yöntemini Reddi Sonrası Şirketten Yanıt Geldi!

SEC'in, MicroStrategy'nin Bitcoin'i muhasebeleştirme yaklaşımını reddetmesi gündemde yankı oluşturdu.

Bitcoin denince akla gelen ilk şirketlerin başında şüphesiz MicroStrategy geliyor. Elinde tuttuğu yüksek BTC miktarı sebebiyle hisse fiyatları Bitcoin ile paralellik gösteren MicroStrategy şirketi, şüphesiz piyasa için önemli şirket konumunda.

İlgili Haber
Bitcoin Fiyatı En Büyük Kurumsal Yatırımcının Maliyetine Yaklaşıyor: Bu Seviye Çok Kritik!

SEC’in de kripto paralar üzerinde ciddi etkileri olduğu düşünüldüğünde SEC ve MicroStrategy’nin aynı cümlede geçmesi yatırımcıları korkutuyor.

Son saatlerde SEC’in, MicroStrategy’nin Bitcoin’i muhasebeleştirme yaklaşımını reddetmesi haberi gündeme bomba gibi düştü.

Bloomberg’in yaptığı habere göre SEC’den şu açıklama yapıldı: “GAAP (kabul görmüş muhasebe ilkeleri) dışı önlemlerinizdeki Bitcoin değer düşüklüğü fiyatlarına yönelik ayarlamalarınıza itiraz ediyoruz. Lütfen gelecekti başvurularda bu düzenlemeyi gözden geçirin.”

Muhasebe kurallarınca, kripto para gibi ürünlerin değeri, alış maliyetleri üzerinden kaydedilmeli ve ayarlama işlemi yalnızca değeri düşerse ve satılırsa yapılmalı. Ancak aksi durumda fiyat yükselirse varlık satılana kadar bu ayarlama yansıtılamıyor. Bu sebeple de raporlama yönteminde sorun oluyor.

Bu haber piyasaya ilk anda olumsuz olarak yansısa da MicroStrategy’nin bu durumu Aralık ayında kabul ettiği ve gelecekteki raporlarda bunu düzelteceklerini söylediği kaydedildi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un her fırsatta Bitcoin hakkında olumlu yorumlar yaptığı biliniyor. Son zamanlarda BTC hakkında konuşan Saylor, asla BTC satma gibi bir düşünceleri olmadığını ve fiyat düşüşlerinin korkutucu olmadığını vurgulamıştı.

İlgili Haber
Bitcoin'deki Düşüş Michael Saylor'u Korkutuyor Mu? "Satmayacağız!"
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu