Kripto HaberleriHaberlerWSJ'den Ethereum'u Dumplayan Celsius'la İlgili Yeni Rapor! "Çok Riskli!"

WSJ’den Ethereum’u Dumplayan Celsius’la İlgili Yeni Rapor! “Çok Riskli!”

Takip et

Geçtiğimiz haftalarda kripto piyasasının koşullarını gerekçe göstererek para çekme işlemleri dahil tüm hizmetlerini durduran kripto para borç verme platformu Celsius Network’le ilgili Wall Street Journal’dan dikkat çekici bir rapor geldi.

İlgili Haber
Beklenen Celsius Fırtınası Resmen Koptu: Bütün İşlemler Durduruldu, Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüşe Geçti!

WSJ’nin haberine göre, 2021 yılında yatırımcılara gönderilen belgeler Celsius’un geleneksel bir ABD bankasından çok daha fazla risk taşıdığını ortaya koydu.

WSJ tarafından incelenen yatırımcı belgelerinde, Celsius’un bir bankaya göre daha az riskli ve daha iyi getiri sağladığı şeklinde pazarlandığı ancak aslında tipik bir ABD bankasına göre iki kat daha fazla risk taşıdığı görüldü.

Yatırımcı belgelerine göre Celsius, borç veren geleneksel bir ABD bankasından çok daha fazla risk aldı.  Bu bağlamda Celsius, küçük teminatlarla büyük krediler verdi. Bunun sonucu olarak da Celsius, 2021 yazı itibariyle 19 milyar dolarlık varlığa ve kabaca 1 milyar dolarlık öz sermayeye sahipti.

WSJ’ye Celsius’la ilgili konuşan Chicago Üniversitesi ekonomisti Eric Budish şunları söyledi:

“2008 mali krizinin özelliğini andıran bu yapı istikrarsızdı. Bana göre sadece riskli bir yapıydı.

2006’da ipotek portföylerinin çeşitlendirilmesinde olduğu gibi aynı şekilde çeşitlendirilmiş gibi görünüyor. 2006’da hepsi konuttu, şimdi de hepsi kripto para.”

Mevcut piyasa koşullarında sorunlar yaşayan tek firma Celsius değil. Zira geçtiğimiz günlerde başka bir kripto para borç verme platformu BlockFi de yaşadığı likidite sorunları karşısında FTX’ten 250 milyon dolarlık bir kredi almıştı.

Ayrıca FTX’in BlockFi’den hisse satın almak için görüşmelerde bulunduğu da belirtilmişti.

İlgili Haber
FTX Bir Bitcoin ve Kripto Şirketini Daha Batmaktan Kurtardı!
İlgili Haber
FTX'den Yeni Kripto Para Hamlesi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları