Haberler

Kripto Para Yasası İle İlgili Yeni Gelişme: Dikkat Çeken Vergilendirme Detayı!

Uzun süredir Türkiye gündemini meşgul eden kripto para yasası ile ilgili yeni gelişmeler var. İşte detaylar.

Uzun süredir Türkiye’deki Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının gündemine oturan kripto para yasası ile ilgili birçok gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto para yasası hazır önümüzdeki günlerde Meclis’e gitmesi bekleniyor sözünden sonra hareketlenen gündem, kripto para topluluğunun Meclis’te bu konuyu dile getirmesine kadar gitmişti.

İlgili Haber
Türkiye'deki Kripto Para Yasası İle İlgili Yeni Gelişme! Eylem Cülcüloğlu Açıkladı!
İlgili Haber
Meclis'e Giden Kripto Para Topluluğu Açıklama Yaptı! İşte Detaylar

Özellikle Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan da bu konuda birçok açıklama gelmişti.

İlgili Haber
Mustafa Elitaş'tan Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemesiyle İlgili Yeni Açıklama!

Kripto Yasasının Son Hali Ne Şekilde?

Son dönemde kripto para yasası ile ilgili yapılan açıklamalarda “bu yasaklayıcı değil, mağduriyetlerinin önüne geçmek için düzenleyici bir yasa olacak” açıklamalarının yapıldığı biliniyor. Tüm bunlar yaşanırken yasa ile ilgili son gelişmeyi NTV‘den Özgür Akbaş aktardı.

Yapılan özel habere göre düzenlemenin 10-12 maddeden oluşması bekleniyor.

Borsalara Sermaye Şartı

Maddeler arasında yerel borsalara 1 milyar lira üzerinde bir sermaye şartı getirileceği ifade ediliyor. Şu anlık 1 milyar lira olarak konuşulan bu limite ilişkin ilerleyen günlerde tam kararın verileceği belirtiliyor.

Yurtdışı Borsalarına Yerleşik Sistem Şartı

Kripto para yasası gündeme geldiğinden beri en fazla merak edilen konuların başında yurtdışı borsalarının yasaklanıp yasaklanmayacağı geliyor. Zira Meclis’e giden kripto para topluluklarının da genellikle bu konu üzerinde durduğu ve bu borsaların “yasaklanmaması” yönünde beyanat verdiği biliniyor.

Aktarılan bilgilere göre yurt dışı borsalarının Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurma şartı istenebileceği de yine yasada olması beklenen konulardan.

Vergi Alınacak Mı?

Düzenlemeye ilişkin en dikkat çekici detay ise vergilendirme konusunda oldu. Düzenlemede “bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması ağır basıyor” denildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu