HaberlerXRP

Mahkemeden Ripple (XRP) ve SEC’e Sulh Çağrısı! Dava Bitiyor Mu?

SEC ve Ripple'a mahkemeden sulh çağrısı

SEC’in Ripple’a açtığı davanın 22 Şubat’ta görüleceğini daha önce duyurmuştuk. Peki dava bu tarihten önce sonlanabilir mi?

İlgili Haber
Ripple (XRP) Davası İşte Bu Tarihte Görülecek

ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres, 29 Aralık 2020 tarihinde, Ripple ve SEC’e “sulh” çağrısında bulundu. Türk yargı sistemi içerisinde de yer alan “Sulh olma”, görülmekte olan bir davanın taraflarının, karşılıklı anlaşmaları ile dava konusu uyuşmazlığa kısmen veya tamamen son vermeleridir.

Kaynak: @sentosumosaba

Bizim yargı sistemimizde, Hakim, davanın başında, ön inceleme aşamasında, iki tarafı sulha teşvik eder, taraflara sulh olmak isteyip istemediklerini sorar. ABD’de bu sistem teknik olarak biraz daha farklı yürütülse de, ulaşılmak istenen amaç her iki hukuk sisteminde de aynı, yargılamaların hızlandırılması ve usul ekonomisinin sağlanması.

Öncelikle bu durumun bu davaya özgü olmadığını hatırlatmakta fayda var, ABD hukukunda da Türk hukukunda da tarafları sulha davet etmek genel bir prosedürdür.

29 Aralık’ta gelen Yargıç Analisa Torres’in çağrısı da Ripple’ın bu işten daha az zararla kurtulması için bir çıkış yolu olabilir.

Compound’un baş hukuk müşaviri Jake Chervinsky’a göre,

“Tarafların sulh hakimi önüne çıkmaya rıza göstermeleri durumunda da davanın zaman çizelgesi değişmeyecek. SEC sulha yanaşmayacak, Ripple’ın açıklamaları da şüpheli”

Bir başka Avukat Jesse Hynes’e göre dava en az 2021 yılının 4. çeyreğine kadar uzayacak.

“SEC ve Ripple sulh olmayı kabul ederlerse süreç hızlanır ama 2021 yılının 4. çeyreğinden önce çözüme kavuşmaz.”

Burada dikkat edilmesi gerek başka bir husus olduğunu düşünüyoruz. Ripple tarafından yapılan açıklamalara bakıldığından CEO Brad Garlinghouse’un ilk başta verdiği sert tepkilerin yerini, daha ılımlı açıklamaların aldığına şahit oluyoruz.

Borsalardan gelen delist haberleri, büyük şirketlerin Ripple anlaşmalarını feshetmeleri gibi birçok olumsuzlukla mücadele eden Ripple, Brad Garlinghouse’un saldırgan açıklamalarının fayda getirmediği anlaşılmış olacak ki şirket daha diplomatik ve hukuki bir dille açıklamaya yapmaya yöneldi.

İlgili Haber
Ripple (XRP) CEO'su SEC'e Meydan Okudu! "Tüm Dünya Gerçekleri Görecek"

Özelikle yapılan son açıklamada, SEC’in kadrosunun değişmesine atıf yapılarak, yeni kadroyla uyumlu çalışmaya hazırız mesajı verilmesi, Ripple mahkeme önünde sulh olmaya yeşil ışık yakıyor yorumlarına neden oldu.

İlgili Haber
Son Dakika: Ripple'dan SEC Davası İle İlgili Açıklama Geldi - XRP Fiyatı Uçuşa Geçti

Ripple kanadından gelen ” Sekiz yıl boyunca, yüzlerce müşterinin küresel ödemelerle ilgili sorunlu noktaları çözmesine yardımcı olan ürünler geliştirdik – şirketimizi savunacağız ve nihayet ABD kripto endüstrisi için netlik elde etmek için bu konuyu mahkemede çözmeyi dört gözle bekleyeceğiz.” açıklaması sulh olmayacaklar gibi bir izlenim verse de, mahkeme huzurunda yapılacak sulh ile, Ripple’ın çok daha lehine bir kazanım elde edilebilir. Aksi takdirde her gün bir parçası kopan şirket, muhtemel likidite sıkıntıları yaşamaya başlamasıyla, tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak.

Tabi SEC kanadı bu talebe nasıl cevap verecek orası büyük bir muamma. Bu konuda SEC tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Şüphesiz SEC ve Ripple arasında bir sulh haberi gelmesiyle XRP fiyatı uçuşa geçebilir. Sizler için davayı takip etmeye devam ediyor olacağız.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu